Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lipca 2023 r.
19:11

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Józefów – mekka dla rowerzystów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej (fot. Anna Szewc)

Prawie 100 kilometrów profesjonalnie wyznaczonych i przygotowanych tras oraz szlaków rowerowych. Kolejne wiodące do sąsiednich gmin. Józefów w powiecie biłgorajskim jest nazywany rowerową stolicą Roztocza. Ale z powodzeniem wypoczywać tutaj mogą też ci, którzy lubią piesze wycieczki, a także miłośnicy leniwego plażowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasza autorska mapa, przygotowana przez sekretarza gminy Roberta Rabiegę, który też aktywnie działa w Józefowskiej Kawalerii Rowerowej jest zatytułowana „Józefów – rowerowa stolica Roztocza”. I nie ma w tym przesady. My naprawdę tą stolicą jesteśmy – mówi z przekonaniem Kinga Tuszyńska, inspektor d.s. turystyki w Urzędzie Miasta i Gminy Jóżefów, która w wakacje pracuje w Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanej w centrum miasteczka, na rynku.

I wyjaśnia skąd ten tytuł. Przyznaje, że Józefów nie jest aż tak popularny jak np. Zwierzyniec, Krasnobród czy Susiec, choć równie pięknie położony wśród roztoczańskich lasów.

– Nasz główny atut jest taki, że znajdujemy się w centrum. Od nas można kilkunastokilometrowymi szlakami dojechać przez Floriankę do Zwierzyńca, także do Suśca, a nawet Narola położonego już na Podkarpaciu – zachęca Tuszyńska.

I proponuje, aby pobyt w Józefowie rozpocząć od wizyty w PIT, który przez całe lato jest otwarty w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku, a w weekendy od 10 do 14. – Wszelkie informacje dotyczące atrakcji Józefowa, także opis przebiegu tras są do pobrania na naszej stronie internetowej, ale w punkcie za symboliczną złotówkę jest do kupienia w wersji papierowej ta właśnie nasza unikatowa mapa. Poza tym oferujemy również wiele innych darmowych materiałów, folderów. Mamy też w ofercie różne pamiątki i gadżety. No i oczywiście przede wszystkim służymy pomocą i radą w sprawie organizacji pobytu – zapewnia Kinga Tuszyńska.

Co roku sezon turystyczny w Józefowie zaczynają się z początkiem maja, kiedy organizowana jest wielka Józefowska Majówka Rowerowa. Kończy natomiast jesienią. Na finał oczywiście również odbywa się rowerowy rajd (fot. Józefowska Kawaleria Rowerowa)

W miasteczku

Bo przyjazd do Józefowa, zarówno dłuższy, jak weekendowy, naprawdę może obfitować w atrakcje. Jest ich sporo, nie tylko dla rowerzystów.

W samym miasteczku, które za dwa lata będzie świętowało jubileusz swojego 300-lecia można pospacerować po rynku, wokół oryginalnej fontanny z potężnymi figurami zwierząt. Warto zajrzeć do synagogi z końca XIX wieku, w której mieści się Miejska Biblioteka Publiczna i pokoje gościnne. Pasjonatów historii powinna zainteresować wizyta na kirkucie z połowy XVII wieku, na którym zachowało się ok. 400 nagrobków, w tym najstarsza macewa – ojca i syna datowana na rok 1743.

W granicach miasta znajduje się również eksploatowany od XVII wieku kamieniołom „Babia dolina”. Urzeka pięknem zarówno z poziomu gruntu, jak i z wysokości. Bo warto wdrapać się (wstęp jest darmowy) na zbudowaną w sąsiedztwie 20-metrową basztę widokową.

Bezpośrednio przy niej są też wyznaczone miejsca do relaksu: wiaty ze stołami i krzesłami, a także miejsce do grillowania. Zresztą, co ważne, takich miejsc do odpoczynku nie brakuje też przy wszystkich trasach rowerowych w obrębie gminy. Część z nich powstała, gdy w połowie listopada 2015 roku zakończono na terenie gminy budowę szlaku rowerowego Green Velo, liczącego w skali kraju 2000 km, a biegnącego przez pięć województw: od warmińsko mazurskiego, przez podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Nad wodą

Zaledwie kilometr od centrum Józefowa bierze początek rzeka Nepryszka. Wzdłuż której wyznaczono ścieżkę spacerowo-rowerową długości ponad 1,5 km. Jest utwardzona kostką i stanowi fragment dłuższej, ponad 4-kilometrowej, łączącej trzy minicentra rekreacyjne: tzw. organistówkę z zalewem wędkarskim i dużo większym, rekreacyjnym.

Ten ostatni zbiornik to prawdziwy raj dla pasjonatów kąpieli i plażowania. Ma ponad 2 hektary powierzchni, a ponieważ powstał w miejscu dawnej kopalni piasku, woda w nim jest ciepła. Przy samym akwenie są bezpłatne parkingi, punkty małej gastronomii, wypożyczalnia gokartów i sprzętu pływającego, a obok plaży znajduje się duża wodna zjeżdżalnia. Przy starym zalewie na Nepryszce dzieci mają natomiast do dyspozycji plac zabaw i park linowy.

 

Na łonie przyrody

A gdyby ktoś potrzebował po prostu obcowania z naturą, to może się wybrać na spacer po okolicznych lasach, w których z reguły nie brakuje grzybów.

Natomiast punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest zajmujący obszar ponad 40 hektarów rezerwat „Czartowe pole” położony na styku powiatów biłgorajskiego i tomaszowskiego. Przed tegoroczną majówką oddana tam została do użytku odnowiona przez Nadleśnictwo Józefów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której przemierzanie ułatwiają teraz estetyczne drewniane pomosty i poręcze.

Na szlaku podziwiać można urokliwe przełomy rzeki Sopot, ale też np. ruiny dawnej papierni ordynackiej czy symboliczne groby partyzantów poległych w czasie II wojny światowej. Na szlak rusza się z bezpłatnego parkingu leśnego w Hamerni położonej kilka kilometrów od Józefowa. A wędrując przez las sporo dowiedzieć się można z licznych tablic informujących o walorach turystycznych i przyrodniczych rezerwatu.

Gmina Józefów czeka na turystów od wiosny do jesieni (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Manuel Neuer i jego koledzy mają już pewny awans do 1/8 finału mistrzostw Europy
film

Środa na Euro 2024: Niemcy już z awansem, Albania grała do końca i waleczna Szkocja

Znamy pierwszy zespół, który wywalczył już awans do fazy pucharowej mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po meczu otwarcia chyba nikt nie jest zaskoczony, że sztuki tej dokonali Niemcy. W środę zespół Juliana Nagelsmanna przypieczętował promocję wygraną z Węgrami (2:0).

Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Avię II Świdnik 3:2 i zagra w finale barażów o IV ligę

Sparta Rejowiec Fabryczny w finale baraży o awans do Hummel IV ligi

W meczu półfinałowym barażów o IV ligę Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Avię II Świdnik 3:2. Przeciwnikiem podopiecznych Bartosza Bodysa w finale będzie Huczwa Tyszowce, wicemistrz zamojskiej klasy okręgowej.

Górnik Łęczna wrócił do treningów i pochwalił się pierwszym wzmocnieniem

Górnik Łęczna wrócił do treningów i pochwalił się pierwszym wzmocnieniem

W środę Górnik Łęczna rozpoczął przygotowania do sezonu 2024/2025. I od razu ogłosił pierwszy letni transfer. Nowym-starym zawodnikiem zielono-czarnych został Przemysław Banaszak

Służby gotowe do wakacji. Będą kontrole autokarów i kąpielisk
BEZPIECZNE WAKACJE
galeria

Służby gotowe do wakacji. Będą kontrole autokarów i kąpielisk

Lubelskie służby przygotowują się na tegoroczny sezon wakacyjny. Dla wojewody, zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży to największy priorytet.

Tu każdy osiąga sukces. 50 lat szkoły specjalnej w Zamościu
ZDJĘCIA
galeria

Tu każdy osiąga sukces. 50 lat szkoły specjalnej w Zamościu

Uczą się jak w każdej szkole. Ale też samodzielności, bycia w grupie, przyjaźni, osiągania sukcesów na miarę swoich możliwości. 50 lat temu powstała w Zamościu pierwsza szkoła specjalna. Dzisiejszy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z pompą uczcił ten jubileusz.

Będą wspierać potrzebujących. Caritas szykuje paczki żywnościowe

Będą wspierać potrzebujących. Caritas szykuje paczki żywnościowe

Caritas Archidiecezji Lubelskiej - jedna z 28 partnerskich organizacji regionalnych, będzie wspierać najbardziej potrzebujących. W paczkach znajdą się podstawowe produkty spożywcze.

To będzie jedna z najciekawszych pod względem oferowanych widoków dróg wojewódzkich na Lubelszczyźnie, zwłaszcza jej estakadowy odcinek o długości ponad 370 metrów

Coraz bliżej do otwarcia obwodnicy. Nałęczów czeka na oddech

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy oczekują zakończenia prac i oddania do użytku pierwszego etapu wojewódzkiej obwodnicy Nałęczowa. Zarząd dróg zapewnia, że opóźnień przy tej inwestycji nie będzie.

W Janowie Lubelskim pamiętają o partyzantach. Za nimi pieszy rajd
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria
film

W Janowie Lubelskim pamiętają o partyzantach. Za nimi pieszy rajd

Kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie klas mundurowych z XIV LO w Lublinie, wzięło udział w środę w VII Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. Vis. – Upamiętniamy człowieka wyjątkowego jeśli chodzi o całe polskie podziemie niepodległościowe – mówi organizator imprezy Karol Wołek, prezes fundacji im. Kazimierza Wielkiego.

Kobiecy Tour de Pologne. Przed nami wyścig na puławskich drogach

Kobiecy Tour de Pologne. Przed nami wyścig na puławskich drogach

W ostatnią niedzielę czerwca na drogach gmin Nałęczów i Kazimierz Dolny kibice z powiatu puławskiego będą mieli okazję obejrzeć najszybsze zawodniczki tegorocznego Tour de Pologne Women. Na czas zawodów - część dróg zostanie wyłączona z ruchu.

Fatalna pomyłka w Świdniku. Zatrzasnął auto z dzieckiem w środku

Fatalna pomyłka w Świdniku. Zatrzasnął auto z dzieckiem w środku

Dzisiaj temperatura powietrza na Lubelszczyźnie zbliżała się do 30 stopni w cieniu. W południe na ul. Niepodległości w Świdniku jeden z kierowców przez nieuwagę zatrzasnął samochód, w którym znajdowało się małe dziecko.

Łukasz Budziłek to jeden z zawodników, który dostał wolną rękę w poszukiwaniu klubu

Motor Lublin wystawił czterech zawodników na listę transferową. Piłkarz Siarki na celowniku?

Można się było spodziewać, że po awansie do PKO BP Ekstraklasy jeszcze kilku zawodników opuści Motor. Klub z Lublina w środę ogłosił nazwiska czterech piłkarzy, którzy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. W tym gronie najbardziej zaskakuje obecność Łukasza Budziłka, który długo był bardzo mocnym punktem zespołu. Ponadto mogą odejść także: Mariusz Rybicki, Kacper Śpiewak i Mariusz Rybicki.

Budowa nowej przeprawy przez Wieprz w Łęcznej

Za rok pojedziemy nowym mostem w Łęcznej

W Łęcznej trwa drogowa rewolucja. Na Wieprzu budują nowy most,  a na „horyzoncie” rysuje się już obwodnica.

Do wiadomości - skrót informacji Dziennika Wschodniego
wideo
film

Do wiadomości - skrót informacji Dziennika Wschodniego

LPEC rozkopie drogi. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu
UTRUDNIENIA DROGOWE

LPEC rozkopie drogi. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpocznie prace modernizacyjne na kolejnej ulicy Lublina. Kierowcy i mieszkańcy muszą liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami.

Marszałek i zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium
Zdjęcia
galeria

Marszałek i zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium

Marszałek Jarosław Stawiarski i Zarząd Województwa Lubelskiego otrzymali wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok. Radni podjęli uchwały podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium